Jak ovlivní struktura webu jeho úspěšnost?

Jak ovlivní struktura webu jeho úspěšnost?

V dnešním digitálním světě je klíčové zaujmout návštěvníky webových stránek během prvních několika sekund. Klíčová jsou grafický design, rychlost načítání a přehlednost stránky. Jak tedy vytvořit strukturu webu, která je nejen přehledná, ale i efektivní? Přečtěte si dále a zjistěte, jak na to!

To jste věděli, že podle Nielsen Norman Group uživatelům trvá průměrně pouhých 10 sekund, než se rozhodnou, zda zůstanou na webové stránce či odejdou? Čas je to velmi krátký. A proto je třeba i za těch několik málo vteřin uživatele přesvědčit, že váš web za pozornost stojí. 

Abyste udrželi pozornost návštěvníka, mějte na paměti několik základních pilířů. Těmi jsou struktura obsahu, designrychlost načítání

Pojďme se podívat, co to je struktura obsahu a jak s ní pracovat. 

Jak si mám strukturu představit?

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že přehledná struktura je potřebná pro uživatele a také pro vyhledávače. A jak struktura vypadá?

Strukturu si můžete představit jako strom. V kmeni najdete hlavní stránku, která se zobrazí, když návštěník zamíří na váš web. Z kmene se rozrůstají hlavní větve. Těch by nemělo být příliš. Člověk dokáže naráz vnímat kolem sedmi prvků. Pokud jich je více, tak se ztrácí. Každá z hlavních větví se člení na menší větvičky.

Představte si, že máte webové stránky na prodej květin. Na hlavní stránce máte nejdůležitější informace a spoustu fotografií vašich kytic. To je kmen, který vás upoutá a donutí vás prohlížet si strom dál. Zaměřte pozornost na hlavní menu - větve. Vidíte tu podstránky “Svatební kytice”, “Vázání kytic”, “Květinový blog” a “Kde vážeme”. Když si rozkliknete každou kategorii, větev se dále dělí a člení na menší větvičky. V případě “Vázání kytic” můžete zhlédnout výčet příležitostí, ke kterým je možné vázat květiny. 

Jak strukturu vytvořím?

V první řadě si určete, jak bude váš web velký. Pokud plánujete menší projekt a bude vám stačit stránka typu onepage, použijete virtuální strukturu. Veškeré dění na vašem webu se bude odehrávat na jedné stránce. Můžete mít vytvořené hlavní menu. Ovšem odkazy v něm nevedou na další podstránky, ale na kotvy na již zmíněné stránce. Tedy kliknutí na menu se zobrazí žádaná část stránky. Při asociaci se stromem si můžete tuto strukturu představit jako liánu. Ta se vine jako jeden jediný šlahoun. Oporu jí dělá strom. A každé místo, kterým je liána přichycená na strom si představte jako kotvu. Když potom kliknete v menu na odkaz, stránka se sveze k místu přichycení. A zobrazí tak přesně to, co návštěvníka v danou chvíli zajímá.

Ve chvíli, kdy je vášprojekt větší, je výhodnější použít hierarchickou strukturu - tedy strukturu s větvemi.

Kategorie, které použijete do hlavního menu, si dobře promyslete. Vycházejte z klíčových slov. Podívejte se na váš web očima návštěvníka. Jaká jsou jejich očekávání? K čemu hlavně budou váš web používat? Jaká bude jejich cesta - kam jdou nejdříve, kam později?

I váš projekt má cíl. Ten zohledněte při tvorbě struktury. Co má vaše stránka primárně zákazníkům nabídnout? Co je nejdůležitější, aby se dozvěděli? 

A samozřejmě myslete i na obsah webu. Do hlavního menu vložte ty kategorie, které obsahově nejlépe pomohou dosáhnout vašich cílů. Pokud je vaším cílem, předat vaše zážitky, umístěte do menu blog. Pokud chcete ukázat své fotografie, umístěte do menu galerii. Pokud chcete, aby vám návštěvník napsal, dejte do menu kontaktní formulář. Akcentujte to, co je pro vaše klienty důležité.

Vždy, když si nebudete vědět rady, obraťte se na dodavatele vašeho webového projektu. Ten má se strukturami zkušenosti a pomůže co nejlépe připravit i váš projekt. Společně se domluvíte, jak strukturu vizualizovat a co bude která část obsahovat. 

A proč si ještě strukturu promyslet?

Kromě uživatelského komfortu je také třeba myslet na SEO.

Dobře vytvořená struktura webových stránek pomáhá vyhledávacím robotům snadněji procházet a indexovat obsah. Pokud máte správně vytvořenou strukturu, vyhledávač lépe chápe zaměření vašich stránek. A díky tomu je může efektivněji nabízet vašim potenciálním klientům.

Struktura stránky je a není věda. Dobře vytvořená struktura povznese váš web ve vyhledávačích i v očích vašich návštěvníků. Správně ji vytvořit, tak to může věda. Ale návštěvník to nesmí poznat. Pro něj musí být brouzdání vaším webem stejně jednoduché, jako procházka růžovým sadem. 

Promysleli jste si strukturu vašich webových stránek? Odpovídá vašim potřebám? Nebo to chce změnu?

Promyšlený web - to je OptimWeb.

 

Za výsledky jdeme společně. Ozvěte se!

Potřebujete redesign starého webu či e-shopu? Máte nový webový projekt připravený? Máte ho zatím pouze v hlavě? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi s vámi projekt zkonzultujeme a pomůžeme vám nalézt optimální řešení.