- Úvod
- Blog
- Události v IT
- Den bezpečnějšího internetu: Příležitost se zamyslet!
Den bezpečnějšího internetu: Příležitost se zamyslet!

Bezpečný pohyb v online prostředí je klíčový, a proto je důležité si připomenout Den bezpečnějšího internetu, který letos připadá na 11. února. Jak můžeme chránit svá data a zároveň efektivně využívat AI technologie? Přečtěte si více v našem článku.
Na bezpečný pohyb v online prostoru musíme myslet vždy. Nicméně, bezpečnější internet má svůj vlastní den - druhé úterý v únoru (letos 11. 2.). K příležitosti Dne bezpečnějšího internetu organizace Safer Internet Centrum vyhlašuje výzvu “Společně pro lepší internet”.
Jejím cílem je zapojit se do přemýšlení o bezpečném pohybu v kyberprostoru. A své zapojení dát vědět na sociálních sítích s pomocí hashtagů. Tím se celé téma dostane do povědomí širšímu publiku.
Bezpečnost a AI
Mimo jiné se výzva dotýká i práce s umělou inteligencí. Ve spolupráci ministerstva vnitra a Univerzity palackého v Olomouci vznikla metodická příručka, která varuje před možnými riziky generativní umělé inteligence.
Jedním z velkých negativ běžných generativních AI je, že se mohou trénovat na vámi vložených datech. Příručka říká: “Je třeba počítat s tím, že jazykové modely se mohou učit na datech, která do nich zadávají samotní uživatelé, proto nedoporučujeme do běžných veřejných modelů vkládat osobní či jiné citlivé údaje (rodná čísla, zdravotnickou dokumentaci, účetnictví apod).” Některé typy licencí vás před tímto problémem dokáží ochránit. A zakázat tak AI, aby se na vámi zadaných textech učila.
Běžně dostupní chatboti (DeepSeek, Gemini, ChatGPT, ...) mají ve svých obchodních podmínkách uvedeno, že s vámi zadanými daty mohou nakládat pro vývoj a zlepšování služeb. Tedy mimo jiné se na vás mohou učit.
A vadí to něčemu? Možná ne, možná ano. Rizika vidíme ve dvou směrech. Jednak musíte dávat pozor na vaše citlivé údaje. Cokoli co zadáte, se může objevit jako součást odpovědi u kohokoli cizího na světě. Takže zadávat strategii firmy nebo porovnávat citlivé údaje vašich klientů či vaše osobní je obrovské bezpečnostní riziko. Proto i firmy mají zákonnou povinnost vytvořit a dodržovat směrnice o využívání AI.
Druhým směrem je zadávání nepravdivých informací. AI neumí myslet v lidském slova smyslu. Může analyzovat velké množství informací a na jejich základě předvídat, jakou odpověď má poskytnout na váš dotaz. S tím souvisí i to, že pokud jsou data, se kterými pracuje, mylná či málo kvalitní, odpověď může být také mylná či málo kvalitní.
Co to všechno znamená pro běžného uživatele?
- Čtěte obchodní podmínky softwarů, které používáte. Můžete tak předejít překvapení.
- Chraňte svá i firemní citlivá data. Jen tak se nestanou učebním materiálem pro používanou platformu.
- Vždy ověřujte pravdivost informací. Na cokoli, co vám AI odpoví, se podívejte kriticky a ověřte si odpověď i z jiných zdrojů.
Stejně jako kdekoli jinde platí: Dvakrát měř a jednou řež. Používejte AI, je to součást naší budoucnosti. Ale mějte na paměti i rizika, která jsou s tím spojená.
Využívejte AI bezpečně!
Za výsledky jdeme společně. Ozvěte se!
Potřebujete redesign starého webu či e-shopu? Máte nový webový projekt připravený? Máte ho zatím pouze v hlavě? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi s vámi projekt zkonzultujeme a pomůžeme vám nalézt optimální řešení.